Dzisiaj: Środa 08 lutego 2023

Testy nowych kotłów w ciepłowni

Proszę określić gdzie leży problem:
3 + 7 =
Link
3 + 7 =
312570009_875117036850442_3731863983782248340_n
Trwa restrukturyzacja systemu ciepłowniczego w Piotrkowie Trybunalskim, polegająca na przejściu z ciepłowni opalanej węglem do ciepłowni opalanej gazem. W budynku C2 przy ul. Rolniczej trwają już testy nowych kotłów.
W ciepłowni C2 na ul. Rolniczej zamontowano trzy kotły gazowe o łącznej mocy blisko 50 megawatów. Do ciepłowni C1, przy ul. Orlej, nowe piece są już, dostarczone natomiast budowa rozpocznie się w roku 2023. Tam moc będzie nieco mniejsza 40 megawatów.

 - Będzie to rozwiązanie nie tylko nowoczesne, ale również ekologiczne. Rezygnacja z węgla to była konieczność, to jest kwestia przepisów. A dziś, gdy weźmiemy pod uwagę koszty zakupu i dostawy węgla, ale przede wszystkim opłaty za prawa do emisji CO2, to wszystko powoduje, że ze względu na istniejące przepisy, byliśmy zmuszeni zrezygnować z węgla- mówił podczas wizytacji w ciepłowni prezydent Krzysztof Chojniak.
- Całość infrastruktury zapewni ogrzewanie miasta, jeśli chodzi o ciepło systemowe dla mieszkańców. Jest to najbardziej nowoczesna elektrociepłownia na gaz jaką możemy sobie na dzień dzisiejszy wyobrazić. Sprawność sięga blisko 98 procent. Przy kotłach węglowych o takiej wynikach nie można nawet marzyć – podkreślał prezydent.
 
- Ciepłownia przy ul. Rolniczej pracuje obecnie na rzecz miasta, na paliwie gazowym. Jest to okres regulacji kotłów i sprawdzania urządzeń. Przez najbliższy okres grzewczy będziemy mieć system mieszany. Jedna ciepłownia będzie pracować na węgiel, a druga na gaz. Jak będzie w kolejnym sezonie, nie wiemy. To będzie zależne od wybudowania przez Polską Spółkę Gazowniczą gazociągu z ul. Rolniczej do ciepłowni przy ul. Orlej – tłumaczył podczas spotkania Marek Krawczyński,
- Ciepłownia jest w pełni zautomatyzowana. Nie widzimy tutaj brudu, bałaganu. Całą pracę wykonuje za nas komputer. Te dwie ciepłownie będą najnowocześniejsze w kraju. Dym, który wydobywa się z elektrowni przy ul. Rolniczej, to para wodna. Są to najnowocześniejsze kotły z odzyskiem ciepła maksymalnego. Nie ma żadnych trujących składników ani metali ciężkich – zaznaczał prezes Krawczyński.
 
← powrót